Rok szkolny 2019/2020

Spacer po Białymstoku

W dniu 17-tego października, tak jak i w poprzednim roku wybraliśmy się pod opieką wychowawczyń Janiny Łukaszuk i Doroty Suchockiej aby odkryć ulice, budynki i poznać historie ludzi ważnych dla tożsamości historycznej i kulturalnej Białegostoku. Zwiedzanie rozpoczęliśmy od pięknego akcentu zapalenia zniczy i złożenia symbolicznych kwiatów pod pomnikami:

– Józefa Piłsudskiego – w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok

– papieża Jana Pawła II – z okazji mijającego Dnia Papieskiego

– ks. Jerzego Popiełuszko- w rocznicę jego męczeńskiej śmierci

Razem z przewodnikiem panem Andrzejem poznaliśmy wizytówkę miasta Pałac Branickich, pięknie zadbane Ogrody Pałacowe, spacerowaliśmy po Plantach i poznaliśmy ciekawa historie psa Kawelina. Zachwyciła nas neogotycka katedra Fary oraz cerkiew św. Mikołaja. Słuchając o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie, zrozumieliśmy lepiej historię Białegostoku jego wielokulturowość i specyfikę.

Spacer stał się przyczynkiem do nowego spojrzenia na nasze miasto i odkrycia go na nowo. Śmiało polecamy wszystkim taki spacer!

Janina Łukaszuk, Dorota Suchocka

– Józefa Piłsudskiego – w 100-lecie odzyskania niepodległości przez Białystok

– papieża Jana Pawła II – z okazji mijającego Dnia Papieskiego

– ks. Jerzego Popiełuszko- w rocznicę jego męczeńskiej śmierci

Razem z przewodnikiem panem Andrzejem poznaliśmy wizytówkę miasta Pałac Branickich, pięknie zadbane Ogrody Pałacowe, spacerowaliśmy po Plantach i poznaliśmy ciekawa historie psa Kawelina. Zachwyciła nas neogotycka katedra Fary oraz cerkiew św. Mikołaja. Słuchając o twórcy języka esperanto Ludwiku Zamenhofie, zrozumieliśmy lepiej historię Białegostoku jego wielokulturowość i specyfikę.

Spacer stał się przyczynkiem do nowego spojrzenia na nasze miasto i odkrycia go na nowo. Śmiało polecamy wszystkim taki spacer!

Janina Łukaszuk, Dorota Suchocka