Andrzejki

Zapraszamy  na  Wieczór Andrzejkowy

Nie rozstawaj się z tradycją, dołącz w niedzielny wieczór 29 listopada do bursowej społeczności i zorganizuj wieczór andrzejkowy w swoim domu.

Andrzejki są nazywane dniem  Świętego Andrzeja Apostoła.  Święty Andrzej Apostoł był bratem Św. Piotra, a zarazem uczniem Jana Chrzciciela. Nad morzem Czarnym prowadził działalność misjonarską i uznawany był za opiekuna panien na wydaniu.

Wróżby andrzejkowe  są rozpowszechnione nie tylko w Polsce, młodzież bawi się w całej chrześcijańskiej Europie. Dawniej w Polsce w Andrzejki, czyli w wigilię świętego Andrzeja, bawiły się wyłącznie dziewczęta, kawalerowie natomiast 24 listopada – w dzień świętej Katarzyny. Współcześnie wróżymy sobie wszyscy w wieczór poprzedzający imieniny Andrzeja, czyli 29-tego listopada.

Od kilkunastu lat bursiana społeczność gromadziła się w holu bursy na tradycyjnej zabawie andrzejkowej, którą kończyła dyskoteka. Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa nie pozwoliły na nasze spotkanie na Dobrej i zorganizowanie wieczoru wróżb, ale nic nie stoi na przeszkodzie, byś dołączył/ła do nas w sobotni wieczór w zaciszu swojego domu.

Przewodnik po najpopularniejszych wróżbach andrzejkowych:

Zaprasza pani Dorota Suchocka